ÕPETUS: Minecraft ehk kuidas teha mosaiik põnevaks 9-aastastele poistele

ÕPETUS: Kuidas teha piimapakkidest Minecrafti tegelasi

Meile tulid stuudiosse 12 poissi, et pidada koos oma 9-aastaseks saava klassivenna sünnipäeva ning erisooviks oli neil Minecrafti-teemaline mosaiigipidu. Kuna ülesanne paelus poisse kaheks tunniks laua taha nokitsema ning kõik olid valminud tegelastest suures vaimustuses, nakatas poiste entusiasm mind Minecraft-tegelaste mosaiikimise õpetust Teiega jagama. Ülesanne pakub meisterdamisrõõmu 7-11-aastastele algklassilastele, seda saab edukalt läbi viia kas kodus, kooli kunstitunnis või huviringis.

Taaskord on rõõm ära märkida, et ülesanne hõlmab taaskasutust.

 


Vaja läheb: 

  • 1, 1,5- või 2-liitriseid piimapakke
  • värvilisi pabereid
  • kartongi
  • PVA-liimi / pulgaliimi
  • pintsleid ja plastalust PVA-liimi jaoks
  • kääre
  • prinditud tegelaste näopilte (värviliselt) PDF:  Minecraft tegelased
  • klaasmosaiiki + plaaditange*
  • pintsette*
  • plaastreid klaasiga töötamiseks*

Ettevalmistus algab piimapakkide kogumisega. Kõige ideaalsemad on 1,5- ja 2-liitrised piimapakid, sest neil on piisavalt lai küljepikkus, et laduda mugavalt 8 ruudukest kõrvuti. 1-liitriste pakkide peale sobivad tegelased, kelle nägu saab laduda 6-ruuduse laiusega.

Piimapakid pestakse ning lastakse ära kuivada. Ülemine kokkuvolditud osa avatakse täielikult ning keeratakse paki sissepoole – see tagab pakkidele seismisel parema stabiilsuse. Piimapaki-tegelased asetatakse seisma avatud poolega alla.

Värviliste paberite varumisel tasub silmas pidada, et kõige enam läheb tarvis erinevaid rohelisi, halle ja musta paberit. See tuleneb kõige populaarsemate tegelaste kehavärvidest. Rohelist ja halli võiks olla 3-4 eri varjundis ja tumedusastmes. Paberid tuleb lõigata ristkülikuteks, nt 7 x 10 cm. 

Tegelaste nägude ladumiseks saab samuti kasutada värvilisi pabereid või kartonge, kuid meie kasutasime klaasmosaiigi tükke. Ehituspoes müüakse klaasmosaiiki 2×2 cm tükkidena, mis on omakorda liimitud 30×30 cm võrgule või paberile. Me eemaldasime tükid võrgult ning tükeldasime iga ruudukese plaaditangidega neljaks. Iga tükikeste suurus võiks olla küljepikkusega 1-1,2 cm. Täpselt ideaalseid ruute küll teha ei õnnestu, kuna klaas kipub murduma oma suva järgi, kuid efektse mosaiigi saab nendest laduda küll. Ja lastel on põnev töötada mitmes etapis erinevate materjalidega.

Kuna tegelaste nägusid on lihtsam alguses laduda eraldi pinnale ning alles hiljem liimida piimapakile, siis lõigake parajaks kartongist alused, kuhu saab laduda näokujutised. 1,5- ja 2-liitriste piimapakkide puhul saab teha 8 x 8 ruudust koosneva näomosaiigi ja kartongi mõõduks on 9,5 x 9,5 cm. 1-liitristele piimapakkidele sobib 7 x 7 cm aluskartong ning ritta mahub 6 ruutu.
Lapsed valivad kõigepealt ühe värviliselt prinditud tegelase näoskeemi. Skeemi alusel laovad nad esmalt laua peale ilma liimita 2-3 esimest rida valmis. Kui mosaiigi ladumise põhimõte on selge võib esimese rea liimida kartongist alusele, seejärel teise ja kolmanda rea. Edasi võib jätkata otse alusele tükke järjest edasi liimides. Liimi võib määrida igale väikesele tükile eraldi või tõmmata aluskartongile 1-cm-laiune liimiriba ning ühekaupa asetada mosaiigitükid liimile. Paberist tükke kasutades võib tööd teha pulgaliimiga, klaasitükkide puhul on sobilik vaid PVA-liim, mida määritakse laiali pintsli abil. Kuna klaasitükid on teravate servadega, siis ohutuse tagamiseks tõstetakse klaasitükke pintsettide abil. Tükkidele jäetakse väikesed vahed. 

Kui lapsed on näod valmis ladunud, jäetakse need kuivama. Samal ajal kaetakse piimapakid värviliste paberitega. Et tegelaste kehad jätaks arvutimängulikult kuubikutest koosneva mulje, siis kaetakse piimapakid värviliste paberitükkidega nii, et üksteise kõrvale jääks samast värvist erinevad varjundid. Värviliste paberitega kaetakse piimapaki neli külge ja samuti pealmine osa.
Piimapakk asetatakse pikali ning seejärel liimitakse paika tegelase näomosaiik. Tegelane jäetakse kuivama, PVA-liimi kuivamisaeg on 24h. Kui liim on kuivanud, saavad lapsed mängida piimapaki-tegelastega nagu käpiknukkudega – käe saab alt tegelase sisse pista ja mäng läheb lahti! Soovi korral võib vanast kastist juurde meisterdada ka värviliste paberitega kaetud Minecraft-maastiku.

Soovitus!     

Kui Teil on vaja kokku koguda tervele klassitäiele lastele suurem kogus piimapakke, siis küsige neid koolisööklast või kohalikest kohvikutest. Toitlustusasustused kasutavad isegi vahukoort 1-liitriste pakkide kaupa ja tühjade pakkide virnad kasvavad valmis mõne päevaga. Meid aitas meie armas kohalik Kalamaja pagarikoda, aitäh!