ÕPETUS: Kuidas teha CD-plaatidest diskopalli

Oma lastekursusel nuputame välja ülesandeid, mis oleks eriti keskkonnasäästlikud ja hõlmaks taaskasutatavaid materjale. Sellega anname edasi oma hoiakuid ja kasvatame lapsi lisaks kunstile armastama ka puhast keskkonda. Seekord rõõmustasime noori mosaiigisõpru diskopalli tegemisega, mille juures saime kasutuid CD-plaate uuele ringile saata. Koolis terve klassiga ma seda ülesannet ei teeks, plaatide tükeldamine on paras tüütus. Kuid kunstiringis väikese seltskonnaga tekitas edeva sisustuselemendi valmimine palju elevust. Samuti sobib ettevõtmine koduseks perekondlikuks ühistegevuseks.

Vaja läheb:

  • CD-plaate (sobivad ka kriimulised ja pragunenud)
  • väikest penoplastist palli (käsitöö poest), nt läbimõõduga 10-12 cm
  • väga tugevaid kääre, nt köögikääre
  • liimipüstolit või läbipaistvat liimhermeetikut+liimialust+maaliladibat/spaatlit liimi määrimiseks
  • grilltikku
  • peenikest paela või tamiili või traati või ketti riputamiseks
  • vett ja potti või teekannu+ämbrit
  • pakse töökindaid

Töökäik:

CD-plaate on väga halb lõigata, hõbedane kiht kipub kergesti maha kooruma ja kääridega lõigates plastik kildudeks minema. Seetõttu on abiks keev vesi, kus plaate 5 minutit hoida ja pisut pehmeneda lasta. Mina valasin keeva vee ämbrisse ja panin plaadid sisse, mitte ei keetnud neid pliidil potis. Muidu võib tekkida jällegi ülekeetmise oht ja hõbedane kiht võib seetõttu maha kooruda. Materjalikulu arvesta nii, et ühe ca 10 cm läbimõõduga palli katmiseks kulub 3-4 CD-plaati.

CD-d võta veest välja ühekaupa. Lõika tulisest plaadist töökinnastega kinni hoides kõigepealt pikad ribad. Ribad on umbes 1 cm laiused, väiksemate laste puhul võib teha ka 1,5 cm. Seejärel tükelda ribad võimalikult ühesuurusteks (siis jääb tööle korrektsem välimus) ruutudeks või ristkülikuteks. Jäta alles ka ribade alguse ja lõpu kolmnurksed tükid, neid läheb ka vaja.

Vajuta grilltiku abil pallist auk läbi ning jäta grilltikk esialgu sisse – sellest on hea tükke liimides kinni hoida.

CD-plaadi tükke saab penoplastile edukalt liimida liimipüstoliga. Soodsam ja ka kõrvetamise ohtu vältivam variant on osta ehituspoest läbipaistvat liimhermeetikut. Kuid siinkohal tuleb meeles pidada mõningasi näpunäiteid: esiteks lauad tuleb ära katta, sest liimhermeetiku plekke on pärast väga raske puhastada, ja lastele tuleb kilekindad kätte panna, et liimaine nahale ei satuks. Meie andsime lastele ka pintsetid, et tükke mugavam võtta ja panna oleks. Kuna liimhermeetik läheb suhteliselt kiiresti sültjaks ja siis ei liimi enam hästi, ei ole mõtet tuubist suurt kogust korraga välja pigistada. Liimi tuleb väikeste törtsude kaupa alusele panna ja maalilabida/spaatliga pallile määrida. Meie kasutasime süstlaid.

Tükkide liimimist tuleks alustada palli keskelt asetades samasuuruseid tükke üksteise kõrvale kuni ring saab täis. Seejärel laduda teine rida esimese alla või kohale. Jätka kuni jõuad palli ülemisse ja alumisse otsa, kus saad ära kasutada CD servadest lõigatud kolmnurksed tükid. Liimimisel jälgi, et tükkide peegeldav-helkiv pool väljapoole jääks.

Meie lastel võttis töö 3 tundi aega, st tegime neid 3 nädalat. Vahepeal torkasime pallide grilltikud pudelitesse ja lasime kuivada.

Eemalda grilltikk kuivanud pallist ning aja samast august läbi heegelnõel. Selle abil saad pallist läbi tõmmata peene paela või keti. Paela/keti otsa tee sõlm või kinnita ots kuumaliimipüstoli abil. Pall on riputamiseks valmis.

Kustuta tuled, suuna pallile taskulambiga valgust ning lükka see kergelt kiikuma – disko võib alata!

Tähelepanek! CD toorikutel kipub hõbedane kiht väga kergesti maha kooruma, võrreldes nn päris CD-plaatidega. Mõned “päris” plaadid läksid lõikamisel kildudeks, teised lasid kenasti lõigata. Mingit seaduspära CD-plaatide tootja, päritolumaa või vanuse osas, millised plaadid kõige paremad oleks, ei oska välja tuua. Head katsetamist!


Viited:

http://www.wikihow.com/Make-a-Disco-Ball-with-CDs
http://www.instructables.com/id/Saturday-Night-Fever-Mini-Disco-Ball/