Mosaiik trepiastmele

Mosaiik trepiastmele 1: ettevalmistused

 

Mosaiik on arhitektuuriga tihedasti seotud olnud aegade algusest peale – mosaiigiga kaunistasid templeid muistsed egiptlased ja sumerid juba 5000 aastat tagasi. Antiikkreeklased ja roomlased katsid mosaiikidega lisaks ühiskondlikele hoonetele seinu ja põrandaid ka oma kodudes. Mosaiik oli staatuse sümbol – nii töömahukat pinnakaunistamise viisi ei saanud endale lubada lihtne inimene. Lisaks silmailule ja moega kaasas käimisele ei olnud mosaiikidele vastast ka vastupidavuse poolest.

 

Meie usume, et mosaiik vääristab ka kaasaegset arhitektuuri.

 

 

Räägin, kuidas sündis mosaiik ühe eramaja peasissepääsu trepiastmele Pirital. Tellimustöö kallal asusin tööle 2016 a augustis.

 


ETAPP 1. Kavandamist alustasin seekord nii, et kallasin stuudios lauale maja fassaadi värvilahendusega haakuvaid erinevaid materjale. Kuna arhitekt oli kavandanud hoone keskossa väga domineeriva oranžika pinna, siis mosaiik pidi sellega tingimata kokku mängima. Sellele lisandusid fassaadi järgides erinevates astmetes hallid ja täienduseks murtud oranžikad variatsioonid. Materjal inspireeris ja dikteeris – mängu jäid haamriga purustatud keraamilised plaadid, klinkerplaadid, loomuliku kujuga looduslikud kivid ja rütmi lisavad paksust klaasist ja kivist väikesed ruudukesed. 12 erinevat materjali põimusid kavandil kokku abstraktseks kompositsiooniks.

 


ETAPP 2. Tegemist oli mosaiigiga, mis aastaringselt viibib välitingimustes, saab tuult ja päikest, pakast ja äikest. Kauakestvaid väärtusi saab luua vaid vastupidavate materjalidega. Stuudios lauale kallatud materjal oli meieni jõudnud erinevaid teid pidi ja plaatide külmakindluse kohta võis samahästi kui loosi tõmmata. Proovisin küll külmatsüklite katseid teha erinevaid materjale vees ligundades ja seejärel sügavkülma paigutades, kuumas vees üles sulatades ja nii mitmele uuele ringile saates. Materjalid pidasid katsetele kenasti vastu, kuid see ei veennud mind. Õues kasutatav materjal peab olema kvaliteetne ning koostiselt väga tihe – iial ei tea, mitme talve järel pooridesse kogunenud niiskus “tööle” hakkab ja materjal järgi annab. Seega asusin Tallinna ehitus- ja keraamiliste plaatide poode läbi käima ja vajalikes toonides külma- ja libisemiskindlaid plaate otsima. Kõige piinarikkamaks osutus erksa oranžika plaadi leidmine, mis lisaks ka ilmastikutingimustele vastu peaks. Materjalide otsimisele kulus kaks nädalat, mis oli tubli saavutus, kuna kõik vajalik oli Tallinnas kohapeal ladudes olemas. Kui oleks tarvis olnud midagi salonginäidiste alusel tootja käest tellida, siis oleks veel lisandunud 2 kuni 4 nädalat.

Mosaiik trepiastmele 2: ladumine


ETAPP 3. Tegin elusuuruse paberist maketi. Maja juures trepiastmelt mõõte võttes ei tundunudki töö nii suur kui hetkel, mil see paberi peal meie stuudio lauale laotus. Kui tellija käis stuudios kavandi ja materjalinäidistega tutvumas, siis oli ta veendunud, et ma mõõtmistega täitsa puusse pannud olen. Makett ei mahtunud tervenisti töölaua peale äragi.

 

 


ETAPP 4. Septembrikuu veetsin keraamilisi plaate purustades, tangidega murdes ja tükikesi lihvides. Üldiselt on mosaiikide tegemiseks põrandaplaadid liiga kõvad ja paksud, väga ebamugav materjal. Kuid trepiastme jaoks oleks muu valik välistatud olnud. Samuti võtsin ette väga ajamahuka tükkide lihvimise vesikäiaga – kui keegi suvel paljajalu trepiastmel tallab, siis ei saa teravaid servi jätta! Paralleelselt alustasin ka mosaiigi ladumist. Liimisin stuudios tükid võrgule – väga mugav nipp suuremahuliste tööde teostamiseks. Hiljem lõikasin võrgu parajateks tükkideks ja ladustasin töö kastidesse.

 

 

 

Korraga mahtus töölauale pool trepiastet. Laua teises otsas ladus Mariliis eramaja saunapõrandat, mis läks Läänemaale. Vesikäi aina mürises stuudios ja töölaud oli otsast otsani põrandaid täis!


 

Mosaiik trepiastmele 3: paigaldamine

 

Räägin, kuidas mosaiik lõpuks maha sai ühe eramaja peasissepääsu trepiastmele Pirital.

 

 

 

 

 

 

 


ETAPP 5 – Mosaiigi paigaldamine õuetingimustesse esitas mulle teatud nõudmised: temperatuur ei tohtinud olla alla 10 soojakraadi ning vihmase ilmaga ei saanud tööd teha. Ja vihmaseid päevi ikka oli palju! Lisaks ei ole paigaldamine ise ka ühepäevane töö – ajaliselt peab arvestama 1 päeva nakkekrundi kuivamiseks, seejärel 1 päeva plaatimissegu tardumiseks ning olenevalt mosaiigi suurusest 1-… päeva vuukimiseks.

Ehituskoolis plaatija kursusel ütles õppejõud Meeta Heinaste, et väsinud peaga ei tohi tööd teha, muidu pead järgmisel päeval plaadid seinast lahti võtma ja uuesti tegema. Nii minuga juhtuski, kui plaatimisseguga hiliste õhtutundideni mosaiigitükke paigaldasin. Järgmisel päeval tulin vuukima ja avastasin, et kujundid astme esiküljel ja pealispinnal ei jookse kohakuti. Võtsin neljandiku mosaiigist lahti ning paigaldasin uuesti.

Vuukimine annab tööle viimase lihvi. Võrreldes tavalise plaatimistööga võtab mosaiikide vuukimine rohkem aega ja pingutust – tükid on ju väiksed ja vuugivahesid on kordades rohkem.

Kokku kulus koos ettevalmistusega 2,64 m2 trepiastme mosaiigi teostamiseks 172 töötundi, materjalikulu oli 300 eurot, töötasu – kokkuleppel tellijaga ☺

 

Hetkel on käsil samale eramajale aiakivide tegemine, mis ühendaks hoovipoolse terrassi grillinurgaga. Kasutan samu materjale, et tekiks kooskõla trepiastmega. Sellest juba hiljem…